FAQ - Najczęściej zadawane pytaniaZnajdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez naszych klientów.

Najczęściej zadawane pytania:

1Czy podczas spalania brykietu lub pelletu wydzielają się szkodliwe związki?
W każdym procesie spalania wydzielają się spaliny i powstaje popiół. Spalanie brykietu lub pelletu (biomasy) tworzy zamknięty obieg CO2 (dwutlenku węgla) w przyrodzie, a więc nie przyczynia się do wzrostu CO2 w atmosferze. Po spaleniu pozostaje popiół, który nie jest szkodliwy i doskonale nadaje się do nawożenia ogródków oraz trawników.
2W jakich warunkach należy przechowywać brykiet i pellet?
Brykiet i pellet należy przechowywać pod zadaszeniem, w warunkach osłoniętych przed wpływem wilgoci tj. deszcz, śnieg. Najlepiej w suchych i przewiewnych pomieszczeniach.
3Jaka jest wartość energetyczna brykietów w porównywaniu z innym opałem?
Porównanie wartości opałowych różnych paliw:
Rodzaj surowca opałowego Wartość energetyczna surowca opałowego
Brykiet 16,5 - 17,5 MJ/kg
Drewno sezonowane 15 MJ/kg
Węgiel kamienny 21 – 28 MJ/kg
4Czy można łączyć brykiet i drewno opałowe?
Można używać drewna opałowego, aby szybko rozpalić ogień, a następnie dołożyć brykiet, gdy ogień płonie, aby utrzymać ciepło i żar. Zawsze upewnij się, że drewno opałowe jest wystarczająco suche, aby zapobiec niepotrzebnym emisjom. Drewno musi być przechowywane przez dwa lata w suchym i chronionym przed warunkami atmosferycznymi miejscu, aby resztkowa zawartość wilgoci była mniejsza niż 20%.
5Pellet i brykiet, które paliwo opałowe wybrać?
Pellet i brykiet drzewny to ekologiczne oraz wydajne paliwa opałowe. Kaloryczność w obu przypadkach jest wysoka. Każde z tych paliw ma niską zaawartość popiołu, dzięki czemu materiały te nie zanieczyszczają przewodów. Głównym czynnikiem różnicującym jest kształt. Pellet ma postać granulatu, dlatego najlepiej nadaje się do palenia w piecach spcjalnie przystosowanych do tego typu opału. Brykiet drzewny ma postać kostek i sprawdza się zarówno w piecach, jak i w kominkach. Posiada kształt wpływający na wydłużenie czasu spalania.
6Czy do palenia brykietem potrzebny jest specjalny piec?
Jeżeli chodzi o brykiet to można go stosować m.in. do palenia w kominkach, piecach kaflowych, kotłach wielopaliwowych i zgazowujących drewno. Zazwyczaj trzeba go dokładać ręcznie, chyba że zakupi się piec wyposażony w system bezpośredniego transportu paliwa.
7Ile miejsca zajmuje 1 paleta pelletu/brykietu?
Wymiary: 0,8m (szerokość) x 1,2m (długość) x 1,6m (wysokość)
8Ile pelletu potrzeba na ogrzanie 200m² domu?
Dla domu o metrażu ok. 200 m2 przy naszym klimacie zużycie sezonowe wynosi ok. 5 – 6 ton.

Masz dodatkowe pytania?


Skontaktuj się z nami